, aby dostać się na medycynę. Jest także spora grupa uczniów, którzy bardzo chętnie wybierają właśnie stomatologię jako swój kierunek studiów. Chociaż dla wielu osób praca stomatologa może wydawać się straszna, to jednak w tej profesji kuszą nie tylko wysokie zarobki, ale także i zapotrzebowanie na rynku na tego rodzaju usługi, a więc gwarancja zatrudnienia, która jest niezwykle istotna dla wielu młodych ludzi w dzisiejszych czasach.
Bardzo popularne w społeczeństwie jest przekonanie, że stomatolog to lekarz, który wykonuje bolesne i nieprzyjemne zabiegi. W związku z tym wiele osób naprawdę boi się wizyt u dentysty, co prowadzi do tego, że próbuje ich unikać. Takie postępowanie jest bardzo niekorzystne dla późniejszego stanu jamy ustnej i jej higieny, ponieważ im dłużej odwlekamy wizytę u dentysty, tym trudniej będzie nam się przełamać, a wizyta stomatologiczna będzie bardziej bolesna. Już w dzieciństwie wiele osób wykazuje irracjonalny wręcz strach przed dentystą, na który jednak lekarz – stomatolog, nie może zbyt wiele poradzić.
Zapobiegawcze leczenie stomatologiczne
Zapobieganie rozwojowi próchnicy zębowej może być skuteczne wówczas, gdy wdrożona zostanie odpowiednia profilaktyka zębowa. W niektórych przepadkach dopiero dentysta będzie w stanie podpowiedzieć swojemu pacjentowi, jakiego rodzaju środki zapobiegawcze mogą się okazać dla niego najlepsze. W uzasadnionych przypadkach może on także wdrożyć odpowiednie leczenie wstrzymujące rozwój próchnicy. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku dzieci, u których rozwój próchnicy może doprowadzić do uszkodzenia stałych zębów. Bardzo często lekarze wdrażają także u dzieci leczenie ozonem, które potrafi wstrzymać rozwój próchnicy i sprawić, że dziecko nie będzie musiało przechodzić przez borowanie zębów. Podpowiadają także rodzicom, jakiego rodzaju pastę do zębów powinni kupić swoim dzieciom.
Podstawowymi środkami leczenia zębów są różnego rodzaju narzędzia stomatologiczne. Mogą być one kupowane w fabrykach należących do ich producentów. Zwykle podczas zakładania gabinetu stomatologicznego kupowana jest pewna ilość takich narzędzi, która powinna wystarczyć na leczenie pierwszej liczby pacjentów. Następnie dokupywane są kolejne narzędzia stomatologiczne, które są zamawiane u dobrze sprawdzonych sprzedawców. Dlatego zwykle w gabinetach dentystycznych zatrudniane są osoby odpowiedzialne za zamawianie narzędzi stomatologicznych. Takie narzędzia sprowadzone do gabinetu muszą być odpowiednio przechowywane. W przeciwnym razie nie będą mogły być używane podczas leczenia pacjentów i staną się przez to nieprzydatne.
Różnica między dentystą, a stomatologiem
Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że stomatolog i dentysta to tak naprawdę współcześnie są synonimy. Nie ma w tym nic dziwnego, skoro obie te nazwy są połączone z tą samą dziedziną medycyny. Jednak, co ciekawe, kiedyś w Polsce istniało rozróżnienie między stomatologiem, a dentystą. Ta różnica w nazewnictwie tych dwóch profesji polegała na tym, że mianem dentysty określało się tylko specjalistę zajmującego się leczeniem i profilaktyką zębów, natomiast nazwa stomatolog była zarezerwowana dla lekarza zajmującego się również schorzeniami jamy ustnej, błony śluzowej czy stawu żuchwowego. Od kilkunastu lat różnica między dentystą, a stomatologiem nie występuje, obecnie po ukończeniu odpowiednich studiów otrzymuje się dyplom lekarza dentysty.