
wyposażony w nowoczesny sprzęt medyczny, który umożliwia wykonywanie coraz bardziej skomplikowanych zabiegów, a także pomaga w diagnostyce różnych problemów. Przykładowo w stomatologii mikroskopowej używa się mikroskopu do przeprowadzania leczenia kanałowego zębów. Zaś przy metodzie wybielania gabinetowego konieczne jest skorzystanie ze specjalnej lampy utwardzającej nałożony środek wybielający. Przy diagnostyce korzysta się ze sprzętu RTG, dzięki któremu można szybko i precyzyjnie zauważyć problem. Sprzęt stomatologiczny jest istotnym elementem wyposażenia gabinetu stomatologicznego. Należy jednak pamiętać też o tym, że nawet najlepszy sprzęt medyczny nie jest w stanie zastąpić doświadczonego specjalisty, w tym przypadku lekarza dentysty. Dentysta wykonuje wszelkie zabiegi, sprzęt zaś jest jedynie narzędziem wspomagającym.
Zakres usług chirurgii stomatologicznej
Chirurgia stomatologiczna jest taką specjalizacją, która pochodzi z dwóch dziedzin medycyny, takich jak stomatologia oraz chirurgia. Dentysta specjalizujący się w chirurgii stomatologicznej może wykonywać szereg różnych zabiegów. Stomatologia chirurgiczna zajmuje się takimi kwestiami, jak leczenie operacyjne jamy ustnej oraz okolic przyległych. Przykładowymi zabiegami świadczonymi w gabinetach dentystycznych z zakresu chirurgii stomatologicznej są ekstrakcje zęba, zakładanie implantów oraz chirurgiczne wydłużenie koron. Ciekawostką dotyczącą chirurgii stomatologicznej jest to, że jako jedna z dwóch specjalizacji stomatologicznych jest powszechnie uznawana przez kraje członkowskie Unii Europejskiej. Chirurgia stomatologiczna, jako specjalność z dwóch dziedzin medycyny, wymaga przygotowania ogólnochirurgicznego. Podstawowym zabiegiem wykonywanym przez dentystę w ramach chirurgii stomatologicznej jest ekstrakcja zęba, czyli jego usunięcie. Innym zabiegiem chirurgii stomatologicznej oferowanym przez gabinety stomatologiczne jest ewakuacja ropnia.
Cennik usług stomatologicznych
Dentysta, który pracuje we własnym gabinecie stomatologicznym świadczący wykonywanie różnych zabiegów dentystycznych, ustala własny cennik, który bierze pod uwagę wiele różnych czynników. Ceny usług dentystycznych są ustalane na podstawie różnych czynników, między innymi takich, jak jakość wykorzystywanego sprzętu oraz materiałów potrzebnych do leczenia zębów, czy cennik innych gabinetów stomatologicznych. Sama wycena określonego zabiegu jest zazwyczaj orientacyjna, ponieważ końcowy koszt za przeprowadzony zabieg może się nieco różnić, a to z tego względu, że przebieg leczenia jest indywidualnie dobierany do potrzeb pacjenta. Dentysta podczas wyceny danego zabiegu bierze pod uwagę kilka czynników, jak na przykład rodzaj i ilość użytego znieczulenia, ilość zużytych materiałów oraz czas wykonywania samego zabiegu. Ceny poszczególnych zabiegów stomatologicznych różnią się od siebie, ponieważ wymagają użycia innych rodzajów materiałów oraz ukończenia różnych specjalizacji przez lekarza dentystę przeprowadzającego dany zabieg.
Zadania stomatologii mikroskopowej
Współcześnie stomatologia korzysta z różnych nowoczesnych sprzętów, żeby podnieść jakość wykonywanych zabiegów z korzyścią dla pacjenta. Stomatologia mikroskopowa jest idealnym przykładem wykorzystywania nowoczesnego sprzętu podczas leczenia zębów. Gabinety dentystyczne, które oferują usługi z zakresu stomatologii mikroskopowej z pewnością świadczą zabiegi na wysokim poziomie. Stomatologia mikroskopowa to nic innego, jak leczenie zębów z użyciem mikroskopu. Stosowanie mikroskopu w stomatologii posiada wiele zalet, a główną z nich jest znaczne zwiększenie precyzji i dokładności wykonywanych zabiegów. Stomatologia mikroskopowa jest używana głównie przy leczeniu kanałowym zębów, gdzie przy tego rodzaju zabiegu bardzo ważna jest precyzja i dokładne wyczyszczenie, a potem wypełnienie kanałów zęba. Użycie mikroskopu pozwala dentyście na obejrzenie stanu uzębienia w znacznym powiększeniu, co przydaje się także przy diagnostyce różnych problemów. Stomatologia mikroskopowa jest istotną dziedziną stomatologii wykorzystywaną przez dentystów.
Konsultacje dentystyczne
Konsultacje dentystyczne, czy też wizyty kontrolne, mają na celu sprawdzenie stanu uzębienia pacjenta i ewentualne wdrożenie leczenia lub przeprowadzenia zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej. Większość gabinetów stomatologicznych przeprowadza konsultacje dentystyczne z różnych dziedzin stomatologii. Z konsultacji dentystycznej można skorzystać zawsze wtedy, gdy chcemy zasięgnąć opinii specjalisty oraz poznać dostępne opcje zabiegów, czy to poprawiających wygląd, czy funkcjonalność układu żucia. Dentysta podczas konsultacji przedstawia pacjentowi możliwe opcje leczenia wraz z oczekiwanym efektem końcowym i korzyściami płynącymi z przeprowadzenia danego zabiegu. Konsultacja dentystyczna jest bardzo przydatną usługą, dzięki której pacjent może zdecydować się na najlepszy w jego sytuacji zabieg, czy to mający na celu leczenie czy poprawę wyglądu. Konsultacje dentystyczne są jedną z podstawowych usług świadczonych przez gabinety stomatologiczne, które pozwalają pacjentom na zasięgnięcie porady od specjalisty.
Ortodoncja
Stomatologia jest na tyle szeroką dziedziną medycyny, że w jej ramach można wyróżnić kilka specjalizacji, a jedną z nich jest ortodoncja. Głównym celem leczenia ortodontycznego jest osiągnięcie prawidłowego funkcjonowania układu żucia oraz wysokiej estetyki uzębienia. Ortodoncja więc poza przywróceniem właściwego zgryzu ma także na celu poprawę kwestii estetycznych. Leczenie ortodontyczne jest dobierane indywidualnie do potrzeb pacjenta pod okiem lekarza dentysty specjalizującego się w ortodoncji. Niektóre gabinety stomatologiczne świadczą usługi jedynie z zakresu ortodoncji i protetyki stomatologicznej. Ciekawostką dotyczącą ortodoncji jako specjalizacji stomatologicznej jest to, że ortodoncja stanowi jedną z dwóch specjalizacji, której ukończenie jest uznawanie w krajach Unii Europejskiej. Lekarz dentysta, który specjalizuje się w leczeniu ortodontycznym, jest nazywany ortodontą. Zadaniami ortodonty jest profilaktyka, diagnostyka oraz leczenie różnych wad zębowych oraz wszelkich wad zgryzu.